Rate this post

هنرهای دکوراتیو چیست ؟

هنرهای دکوراتیو و یا هنر های تزیینی به طراحی و تولید وسایلی گفته می شود که علاوه بر زیبایی ظاهری دارای عملکرد و کاربرد نیز باشند مانند : دکوراسیون داخلی ، شیشه سازی  و پارچه بافی و … .

هنرهای دکوراتیو معمولا در مقابل هنر های زیبا قرار می گیرند . هنر های زیبا شامل : نقاشی ، عکاسی ، مجسمه سازی ، خطاطی و ….. می باشد که تنها زیبا بوده و کاربردی خاصی ندارند .

هنر های دکوراتیو و هنر های زیبا از دوران پست رنسانس از یکدیگر جدا شدند . اگر چه گاهی جدا کردن این دو مبحث از یکدیگر بسیار دشوار است .

به عنوان مثال کارشناسان هنر های اسلامی را  جزء هنر های تزیینی می شمرند زیرا معماری اسلامی از موارد بسیار مهم در هنر های اسلامی است ، اما هنگامی که می خواهید هنر چینی را دسته بندی کنید دیگر به این راحتی نمی توانید آن را در گروه خاصی جا دهید .

هنر های دکوراتیو شامل هنر های دستی نیز می باشند . هنر های دستی فلزی که شامل تولیدات وسایل گوناگون از انواع مختلف فلزات می باشند علاوه بر زیبایی دارای کاربرد بالایی نیز می باشند .

البته به علت قیمتی بودن فلزات به کار رفته در آنها در طول سالیان ذوب شده ، فروخته شده و یا به وسیله ی دیگری تبدیل شده اند.

در عصر رنسانس هنر های زیبا به میزان زیادی از هنر هایی تزیینی پیشی گرفت . دوره ای که آثار هنر ی زیبا و بدیعی توسط : لئوناردو داوینچی ، میکل آنژ و رافائل خلق شد .

فاصله بین هنر های زیبا و هنر های تزیینی در نیمه اول قرن ۱۹ با مطرح شدن هنر های دستی از میان رفت .

جنبش هنر های دستی که در ابتدا در انگلستان پایه نهاده شده بود به مرور به تمامی کشور ها راه پیدا کرد و به هنر های تزیینی معنایی یهتر داد.

این تغییر سبب شد که در سال ۱۹۱۱ قانونی تصویب شود که علاوه بر حفظ حقوق اثر هنر شامل حفظ حقوق خالق اثر نیز گردد.

هنر هایی تزیینی هم شامل وسایلی می شود که در دکوراسیون به صورت ثابت استفاده می شوند مانند : کاغذ دیواری ، سرامیک ، سنگ ، شیشه و ……… و هم قابلیت جا به جایی دارند مانند : مبلمان ، آباژوز ، ظروف و ……… می باشند .


دیدگاهتان را بنویسید