کفپوش وینیل

در این مقاله ابتدا توضیح میدهیم که وینیل چیست؟

به نقل از ویکی پدیا فارسی: وینیل(به انگلیسی: vinyl) یا اتنیل(به انگلیسی: ethenyl) گروه عاملی در شیمی آلی است که به صورت یک مولکول اتنیل که یک اتم هیدروژن از آن جدا شده باشد، تعریف می‌شود. ترکیبات شامل گروه وینیل به ترکیبات وینیلی معروف هستند.

کفپوش وینیل

کفپوش وینیل

کفپوش وینیل یا PVC به دو صورت ورقه ای و تایل درانواع ساختمان های تجاری, اداری و مسکونی مورد استفاده قرار میگیرد. از بین انواع کفپوش های چوبی, سرامیک, موکت و لمینت, کفپوش های PVC در صنعت ساختمان سازی بیشتر رواج دارند. دلیل اصلی استفاده از این نوع کفپوش نگهداری آسان و مقاومت بالای آن نسبت به سایر کفپوشها می باشد. کفپوش PVC قابل استفاده در مکان های مختلف از جمله آشپزخانه, حمام, فروشگاه ها, مراکز بهداشتی و… میباشد.

از ویژگی های کفپوش وینیل میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

کفپوش وینیل

کفپوش وینیل

کفپوش های لمینت را به راحتی میتوان تعمیر کرد. در صورت ایجاد هر نوع آسیب میتوان تایل مورد نظر را جدا کرد و تایل دیگری را جایگزین آن نمود.
این کفپوش نوعی عایق صوتی و حرارتی ست که قابلیت استفاده در اکثر مکان های ساختمانی میباشد.
نصب کفپوش های PVC در مقایسه با سایر کفپوش ها آسان تر میباشد.
خاصیت ضد آب بودن این نوع کفپوش باعث شده تا از آن در مکان های مرطوب نیز استفاده شود.
کفپوش وینیل در طرح های متنوع تولید میشود و بنا بر دکوراسیون داخلی مورد نظر میتوان آن را بر اساس طرح های چوبی و سنگی انتخاب نمود.
قیمت کفپوش های PVC در مقایسه با کفپوش های لمینت و پارکت مناسبتر است.
از دیگر خصوصیات کفپوش PVC میتوان به دوام و طول عمر آن اشاره نمود.
تمیز کردن و نظافت این نوع کفپوش ها بسیار آسان و راحت است و به مدت طولانی تمیزی آنها باقی میماند.

کفپوش وینیل

کفپوش وینیل

کفپوش ها در تقسیم بندی هایی اعتباری بر اساس قطع، ضخامت، ساختار فیزیکی و ویژگی ها تقسیم بندی میشوند اما پر کاربرد ترین این تقسیم بندی ها قطع است و بر این اساس کفپوش ها به دو گونه رول و تایل تقسیم میشوند. در این جا اصطلاحی کاربردی به وجود آمده است با عنوان LVT که مخفف Luxury Vinyl Tile می باشد. ضخامت رول ها معمولا ۲ میلیمتر می باشد ولی تایل ها تا ضخامت ۷ میلیمتر در بازار موجود می باشد.

نصب کفپوش وینیل

نصب کفپوش وینیل

نحوه نصب کف پوش های PVC

نصب کف پوش های پی وی سی بسیار راحتر از انواع دیگر کف پوش می باشد و نیازی به نیروی متخصص ندارد و براحتی می توان آنرا برش داد.برای نوع رول آن می توان آنرا به زیرکار نچسباند ولی برای ثابت ماندن و جلوگیری از حرکت های احتمالی بهتر است آنرا باچسب مخصوص به زمین چسب کنید. نوع تایلی آن هم به دو صورت وجود دارد که برخی خود چسب بوده و براحتی آن را مانند ورچسب به زمین فیکس میکنید و یا تایل بدون چسب است که خودتان زیر کار را چسب ریخته و تایل ها را مرتب و منظم در کنار هم با ظرافت میچسبانید حتما توجه داشته باشید بعد از چسباندن بر روی آن تا ۴۸ ساعت نباید راه بروید یا وسیله جابه جا کنید تا به خوبی خود را بگیرد. چسب مخصوص اینکار بر روی انواع سطوح مانند سرامیک، موزاییک، سنگ و… قابل اجراست فقط حتما قبل از اجرا خوب آنرا تمیز و خشک کنید


دیدگاهتان را بنویسید