دکوراسیون اتاق کودکان، بیشتر از آنچه فکر کنید در رشد فکری آن‌ها موثر است. این دکوراسیون کار راحتی است و فقط به کمی دانش همراه با ذوق و سلیقه نیاز دارد تا بتوانید ریزه‌کاری‌ها را رعایت کنید. شما شروع به کار کنید و در کنارش این ۶۱ نکته را بخوانید تا مطمئن باشید، کارتان را درست انجام داده‌اید.

چگونه اتاق بچه‌ها را بچینیم؟

عادت کرده‌ایم برای این‌که هر غذایی خوشمزه شود کلی کره و روغن توی آن بریزیم. عطر کره را برای پوشاندن بی‌سلیقه‌گی‌مان در آشپزی استفاده می‌کنیم و به جای ایجاد یک ترکیب رنگ زیبا در غذا، با روغن زیاد براقی غذا را زیاد می‌کنیم تا زیباتر به‌نظر برسد. روغن کار خودش را می‌کند و غذا را لذیذ و براق می‌کند اما به جای آن کلی ضرر به بدن شما و خانواده‌تان می‌رساند.

در هر شماره از همین مجله چیزهای زیادی درباره مضرات اسیدهای چرب نوشته می‌شود و تاثیرات آن مثل چاقی و بیماری‌های مختلف بارها بررسی می‌شود. حالا این شما هستید و تبحرتان. کلی اطلاعات درباره مضرات روغن و چربی دارید و روبه‌رویش با یک خانواده‌ طرفید که از شما غذای خوشمزه می‌خواهند. باید بین این ۲ تعادل برقرار کنید. تا جایی که می‌توانید روغن‌های مضررا از غذای خانواده حذف کنید اما نگذارید در کیفیت غذاهایی که می‌پزید تغییر ایجاد شود. برای این کار روش‌های مختلفی وجود دارد. مثلا برای درست کردن ته‌دیگ، به جای این‌که کف قابلمه را پر از روغن کنید، می‌توانید آن را با یک تکه پنبه کمی چرب کنید. یا بعد از سرخ کردن غذاهایی مثل کتلت آن‌ها را روی یک دستمال بگذارید تا روغن اضافی آن گرفته شود.

می‌توانید تا جایی که ممکن است از کباب‌کردن به جای سرخ کردن استفاده کنید. آب مرغ را قبل از استفاده در سوپ در یخچال بگذارید و چربی‌های جامد شده آن را جدا کنید. شما در عین حال باید با تکنولوژی‌های جدید هم آشنا باشید. مثلا تابه‌های ۲طرفه که غذا را بدون روغن یا با روغن بسیار کمتری سرخ می‌کنند جزو وسایل جدید آشپزی سالم‌تر هستند. این روش‌ها بی‌شمارند. وظیفه حفظ سلامت اعضای خانواده برعهده شماست. پس باید با تمام این روش‌ها آشنا شوید.


بهترین رنگ، بهترین طرح
 •  بهترین رنگ برای اتاق بچه‌ها، بنفش کمرنگ است. این رنگ به آن‌ها آرامش می‌دهد و باعث می‌شود راحت‌تر بخوابند.
 •  بهترین تزئین برای دیوارهای اتاق کودک عکس خود کودک است. حتی می‌توانید عکس را چند قسمت کنید و  به‌تخته شاسی او بچسبانید یا قاب کنید.
 •  یک تخته سیاه برای نقاشی، هم می‌تواند اتاق را زیبا کند و هم باعث سرگرمی کودک شود. اگر فکر می‌کنید، گچ اتاق را کثیف می‌کند می‌توانید از وایت‌بورد با ماژیک‌های رنگی استفاده کنید.
 •  راحت‌ترین راه برای تغییر در اتاق کودک، تزئین دستگیره‌های دراور یا کمد با باقی مانده روبان‌های رنگی است. هم زیباست هم راحت.
 •  می‌توانید میز چراغ خواب را با یک روش عجیب تزئین کنید. یک دامن چین‌دار کوتاه را به لبه‌های چهارپایه آشپزخانه وصل کنید و با چسب ۲ طرف آن را محکم کنید تا یک میز بامزه داشته باشید.
 •  بچه‌ها همیشه از این‌که ببینند بزرگ شده‌اند هیجان زده می‌شوند. یک نمودار رشد برای اندازه‌گیری قد بچه‌ها به دیوار نصب کنید. مطمئن باشید کودک شما دائم جلوی آن است و قدش را اندازه می‌گیرد.
 •   سعی کنید کودک شما جایی برای مطالعه داشته باشد. کنار قفسه کتاب‌هایش یک صندلی و یک چراغ مطالعه بگذارید تا برای کتاب خواندن تشویق شود.
 •   بین ۲ دیوار روبه‌رو و نزدیک به دیوار وسط یک بند نصب کنید و نقاشی‌های بچه‌ها را با گیره لباس به آن وصل کنید. این کار بچه‌ها را به هیجان می‌آورد.
 •   یک قاب ساده به دیوار بزنید و هرچندوقت یک‌بار کارهای هنری کودک‌تان را در آن بگذارید. این نقاشی‌ها را می‌توانید هر چند وقت یک‌بار عوض کنید.
 •   یک جا جورابی را به در کمد آویزان کنید و گل سر، عینک آفتابی، بدلیجات‌ کوچک و حتی یادداشت‌های بامزه را در آن بگذارید.
 •   در گوشه‌ای از اتاق چند کلاه‌ و زیورآلات زیبا را در دسترس بچه‌ها بگذارید. با بازی با این وسیله‌ها هم خلاقیت بچه‌ها تقویت می‌شود و هم اتاق‌شان زیباتر می‌شود.
 •  حتما یک آینه در اتاق کودک بگذارید. بچه‌ها می‌توانند مدت‌ها با آینه سرگرم باشند.
 •  تمام وسایلی که بچه‌ها برای کار دستی به آن نیاز دارند را در قفسه مشخصی نگه دارید. چیزهایی مثل مقوا، ماژیک، مداد شمعی و چسب باید همیشه دردسترس باشند.
 •   حتما لازم نیست برای انبار کردن وسایل، قفسه جدید بخرید. می‌توانید مثلا با جمع‌آوری قوطی‌های مواد خوراکی یا جعبه کفش، جایی برای انبار کردن وسایل بسازید.
 •   می‌توانید از قفسه‌ها استفاده‌هایی چندگانه کنید. مثلا در قسمتی از قفسه کتاب‌ها می‌توانید اسباب بازی‌ها را مرتب کنار هم بچینید.
 •   چوب‌لباسی فقط برای آویزان کردن لباس نیست. می‌توانید به آن چیزی مثل سبد یا کیسه پارچه‌ای آویزان کنید و جوراب یا لباس زیر کودک را در آن بگذارید.

منبع: آکاایران