دانستنی هایی درباره موکت

دانستنی هایی درباره موکت

دانستنی هایی درباره موکت

موکت یکی از انواع کفپوشی است که راحتی زیادی را برایتان بوجود می‌آورد و شخصیت خاصی به خانه می‌دهد.

همچنین درباره موکت میتوان گفت که موکت کفپوشی است که از زمان‌های بسیار دور برای عایق شدن فضاهای سرد استفاده می‌شده تا سطحی گرم را در زیر پا ایجاد کند که امروزه کمی تغییر کرده است. موکت اغلب برای اتاق خواب، محل مطالعه، زیر پله، راهرو و فضای نشیمن استفاده می‌شود. موکت از جنس الیاف جاذب بوده و سرو صدا را کاهش می دهد. باعث می‌شود اتاق در زمستان گرمتر و در تابستان خنکتر شود

دانستنی هایی درباره موکت

دانستنی هایی درباره موکت

از موکت می‌توان هم به عنوان یک پوشش استفاده نمود و هم به عنوان یک عایق حرارتی و صوتی. موکت به عنوان پوشش کف اتاق و راه‌رو در ساختمان، اتومبیل، هواپیما، قطار و سایر وسائل نقلیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. درباره موکت میتوان گفت که در بسیاری از موارد دیگر نظیر صحنه نمایش تئاتر نیز از موکت استفاده می‌گردد. موکت ها به دلیل تاثیر بسزایی که در کاهش آلودگی صوتی دارند بسیار حائز اهمیت میباشند. انواع با کیفیت این متریال امروزه در بسیاری از فضا ها به دلیل ویژگی های منحصر بفرد به دیگر کف پوش ها ترجیع داده میشود.رنگ و طرح های بسیار متنوع، راحتی بیشتر و تفاوت بافت آن از ویژگی های بارز موکت میباشد.

از انواع موکت میتوان به موکت اداری ,موکت مسکونی و موکت هتلی اشاره کرد

همانطور که میدانید موکت یکی از محصولات پر مصرف و پرکاربرد در ایران است که انتخاب نوع مناسب آن نیاز به اطلاعات فنی لازم دارد. مهم ترین بخش هر موکت الیاف (Yarn) آن است . این الیاف به طور معمول در انواع زیر تهیه می شوند :

۱-نایلون (Nylon) یا پلی آمید (Polyamide)
۲-پلی پروپیلن یا الفین Polypropylene) P.P)
۳-پشم (Wool)
هریک از الیاف بالا مشخصات منحصر به فرد خود را دارد و برای مکانهای خاصی مورد استفاده قرار میگیرند .

موکت با الیاف نایلون (Polyamide)

نایلون به شکل باور نکردنی با دوام و دارای خاصیت ارتجاعی است و انتخاب بسیار مطمئنی برای همۀ مکانهای پر تردد مانند فرودگاهها ، هتلها ، دفاتر اداری و سازمانهای پر رفت وآمدمی باشد . درضمن در خصوص استاندارد حریق ( مقاومت در برابر گسترش آتش ) دارای رتبه خوبی نیز می باشد و در جدولهای مربوط به استاندارد مقاومت در برابر گسترش آتش ، که عمدتاً دو استاندارد در دنیا مورد استفاده قرار می گیرد ، در رتبۀ قابل قبولی قرار دارد .

این نوع الیاف به راحتی کوبیده نمی شوند و به راحتی سایش پیدا نمی کنند ، ضمناً در مقابل فرسودگی و لکه پذیری کاملاً مقاوم هستند و در مقابل الکتریسیته ساکن نیز استاندارد مطلوبی دارند و الیاف شان دارای ثبات رنگ می باشند .نایلون هنوز هم گسترده ترین و فراگیرترین انتخاب برای ساخت الیاف است و رقیبی قوی با پلی پروپیلن محسوب میشود . این ماده به طرز باورنکردنی محکم و بادوام می باشد و به دلیل مقاومتی که در برابر فرسودگی و کشیدگی دارد ، در ساخت موکت مورد استفاده قرار می گیرد . از این جهت،استفاده از آن برای مکانهای پر رفت و آمد  اولین انتخاب می باشد.

 نقاط قوت نایلون :

– مقاومت بسیار بالا در برابر سایش

– مقاومت در برابر خورندگی و کهنگی
– مقاومت بالا در برابر گسترش حریق

•موکت با الیاف پلی پروپیلن Polypropylene) P.P)

این نوع الیاف قیمت مناسبی دارند . از لحاظ ثبات رنگ مقاومت قابل قبولی دارند و میزان الکتریسیته ساکن ایجاد شده در آن کم است . در خصوص استاندارد حریق و مقاومت در برابر آتش در ردیف پایین تر از الیاف نایلون قرار می گیرد و مقاومت آن معمولاً‌ در استاندارد اروپا BS4796 در ردیف ۳ ،‌و به لحاظ مقاومت در بابر سایش نیز در ردیفهای پائین تر از نایلون قرار دارد .پلی پروپیلن که گاه الفین نیز نامیده می شود اکنون و به تدریج به رقیب نایلون بدل می شود . این الیاف رنگ ثابت دارند  . الیاف پرو پیلن خیلی خوب در فرشهایی با بافت حلقوی مورد استفاده قرار می گیرند .

نقاط قوت پلی پروپیلن :
– مقاومت در برابر رنگ پریدگی
– مقاومت در برابر رنگ پذیری
– مقاومت در برابر خوردگی و سایش

موکت با الیاف پشم (Wool)

این نوع الیاف از پشم طبیعی گرفته می شود و کاربردهای خاص دارد . پشم به دلیل مقاومت قابل قبولی که در استاندارد حریق دارد  .

این نوع الیاف معمولاً در موکتها به روش بافت تولید می شوندو حالت فرشهای دستبافت یا ماشینی را ایجاد می کنند . طول عمر آن بسیار بالا است و گاهی تا ۵۰ سال هم دوام دارد . برای بالا بردن مقاومت سایشی آن معمولاً‌ به الیاف پشم ۲۰ درصد نایلون پلی آمید (Polyamide) اضافه می کنند و سپس موکت را می بافند که در این مواقع به موکت اکس مینستر (Axminister) گفته می شود که ۸۰ درصد آن پشم و ۲۰ درصد آن پلی آمید است . معمولاً این موکتها را برای هتلهای پنج ستاره به بالا و یا برای سوئیتهای بسیار خاص استفاده می کنند و تمام طرحهایی که در فرشهای دستبافت قابل اجرا است ، در این نوع موکت نیز می توان اجرا کرد . قیمت تمام شدۀ این نوع موکت معمولاً‌ سه برابر قیمت موکتهایی با الیاف Nylon است و قیمت آ‌ن تابع مستقیم متراژ درخواستی است

دانستنی هایی درباره موکت

دانستنی هایی درباره موکت