استانداردهای موکت

30086577 2176535935695682 6578504207878324224 n 1024x1024 - استانداردهای موکت

موکت استاندارد اینترفیس

استانداردهای اجباری موکت برای مکانهای عمومی مانند هتلها، سینماها،آمفی تئاترها، سالنهای کنسرت و جزء اینها تعریف شده که حتما” بایستی این استانداردها در اجناس انتخابی شما مورد دقت و تامل قرارگیرند .

موکت استاندارد اینترفیس

موکت استاندارد اینترفیس

یک سری از استانداردها اجباری نیستند. ولی مورد نیاز و درخواست کاربر و بهربرداری قرارمی گیرند که میتوان بطور مثال به استاندارد میزان تردد (EN685) که همان استاندارد مقاومت کالای در معرض سایش است، اشاره کرد. به طور کلی نکته ی حائز اهمیتی که همواره بایستی به آن توجه خاص داشت این است که در بحث پوششهای دیوار و کف مخصوصا” مکانهای عمومی ،بعضی از استانداردهابرای هر دو پوشش مشترک اند.(همانند استانداردمربوط به مقاومت در برابر گسترش آتش ،آنتی باکتریال و مواردی ازاین قبیل ) ولی در مورد پوششهای کف همواره بایستی استانداردهای بیشتری همچون مقاومت در برابر سایش،استاندارد میزان اصطکاک بین کفش و پوشش کف رعایت شود.

 استاندارد حریق،مقاومت در برابر آتش ومقاومت در برابر گسترش آتش موکت:

این استاندارد که از مهمترین موارد مطرح جهت موکت در مکانهای عمومی است اصطلاحا”استاندارد مقاومت در برابر گسترش حریق نیز نامیده میشود. در میان موکتها موکتی با مشخصات کاملا” نسوز،وجود ندارد و موکت را حداکثر تحت عنوان کند سوز عرضه میکنند.در مکانهای عمومی موکت باید این خاصیت را داشته باشدکه خود عملا” موجب گسترش حریق نشودو در صورتی که حریقی در یک نقطه رخ دهد،در ابتدای امر بایستی بر اساس یک سری از استانداردهای تعریف شده تا زمان کوتاهی در مقابل شعله مقاومت کند و در صورتی که دامنه حریق موکت را بسوزاند،موکت شعله ور نشود و دامنه حریق به واسطه موکت گسترش نیابد و آتش در همان نقطه اصطلاحا” متوقف شود. از مهمترین استانداردهای موجود در این زمینه میتوان به دو استاندارد زیر اشاره کرد. استانداردASTME648 آمریکا -استانداردBS 4796 انگلستان مقاومت در برابر گسترش حریق در موکت با یکی از این دو استاندارد مشخص و تعریف میشوند که هر کدام ازاین استانداردها نیز زیر شاخه های خود را دارد.

استاندارد ASTME648 آمریکا:

این استاندارد دارای دو زیر گروه با مشخصات Class I و Class II است ، موکتی که در زیر گروه Class I قرار می گیرد از لحاظ مقاومت در برابر گسترش حریق در رده خوبی واقع شده و در انتخاب موکت جهت مکانهای عمومی در اولویت اول قرارمی گیرد.

استاندارد BS 4796 انگلستان:
این استاندارد دارای سه زیر گروه Low Level Ignition و Level Ignition Medium و High Level Ignition است و به ترتیب اولویت ذکر شده بایستی انجام شود.بهترین زیرگروه استانداردی همان Low Level Ignition است.پیشتر در مورد الیاف موکت به سه نوع الیاف پشم،پلی آمید و پلی پروپلین اشاره کردیم. در جایگاه استاندارد حریق برای الیاف معمولا” الیاف پشم و پلی آمید در هر دو استاندارد ذکر شده بالا در ردیف بالاتر و بهتری نسبت به الیاف پلی پروپلین قراردارند.یعنی اینکه در مکانهای عمومی مانند هتلها،حتی المقدور نبایستی از موکتهای با الیاف پلیپروپلین استفاده کرد.

استاندارد ضد الکتریسیته ساکن (Antistatic) :
یکی از مسائل و مشکلاتی که همواره کاربران موکت از آن گله دارند ؛ایجاد الکتریسیته ی ساکن بوسیله موکت است.موکت براساس نوع الیاف بکار رفته در آن ، براثر تردد و حرکت مالشی در آن ایجاد الکتریسیته ساکن می کند.الکتریسیته ساکن در بعضی موارد ،مخصوصا” در مکانهای اداری که درآن مکانها از سیستمهای کامپیوتری استفاده می شود،بیشتر تولید میشودو میتواند حتی سیستم کاری آن را دچار اشکال کند. موکتها براساس نوع الیاف بکار رفته در آن از لحاظ میزان تولید الکتریسیته ی ساکن به صورت زیر طبقه بندی می شوند:-موکت با الیاف پشم -موکت با الیاف پلی آمید -موکت با الیاف پلی پروپلین کمترین الکتریسیته ساکن تولید شده در موکتهای با الیاف پشم و پلی آمید است و این استاندارد با علامت BN1815 تعیین می شود.

استاندارد عدم لکه پذیری و تغییر رنگ:
این استاندارد ،مقاومت موکت در مقابل تغییر رنگ براثر مرور زمان و تابش نور مستقیم خورشی و همچنین سهولت در تمیز کردن لکه های بوجود آمده در موکت را نشان می دهد.برای بالابردن مقاومت در برابر تغییر رنگ و عدم لکه پذیری بایستی به بخش نوع رنگرزی الیاف که در همین مقاله توضیح داده شد مراجعه شودو این استاندارد با استاندارد ISO105B02 مشخص میشود.برای انتخاب موکت استانداردهای بسیار زیادی وجود دارد که در اینجا به سه استاندارد مهم پرداخته شد

نمونه استانداردهای موکت اینترفیس آمریکا .

استانداردهای موکت اینترفیس


دیدگاهتان را بنویسید